Aukcja Dzieł Sztuki / 13 sierpnia 2016

21. Bolesław Jan Czedekowski | Przed lustrem

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPrzed lustrem
powrót
21
Przed lustrem - 1Przed lustrem - 2

Bolesław Jan Czedekowski (1885 Wojniłów - 1969 Wiedeń)

Przed lustrem

olej, płótno, 105 × 80,5 cm
sygn. i dat. p. g.: Czedekowski (1)9(?)9
na odwrocie stemple wytwórni materiałów malarskich Arnold Landsbergera z Wiednia

?Czedekowski był mistrzem pędzla w malowaniu kobiet. Jak pisał w 1925 roku E. Woroniecki: Jest to prawdziwa gama uroku niewieściego, poczynając od słodkiej urody kapłanek ogniska domowego, aż do olśniewających lwic salonowych i niebezpiecznie wysportowanych amazonek o pieściwej linii kształtów... (E. Woroniecki, Z wystaw polskich w Paryżu. Portrety p. J. B. Czedekowskiego w galerii Knoedlera, ?Świat?, 1925 nr 3, s. 4?5. ). (?) W mistrzowski sposób oddaje Czedekowski połysk kobiecych włosów, kolor skóry, intensywność spojrzenia, tego wszystkiego, co stanowi nie tylko o osobowości kobiety, o jej indywidualności, ale również o typie urody, sposobie bycia, siedzenia, układu rąk. Jest przy tym wykwintny, nigdy nie usiłuje osiągnąć efektów jaskrawością barw, czy ekscentrycznością póz (?).?
(H. Muszyńska-Hoffmannowa, A. Okońska, Na mil sześć tysięcy. O malarstwie Bolesława Czedekowskiego, Łódź 1978, s. 188).
Prezentowany obraz pochodzi z wiedeńskiego okresu twórczości artysty gdzie przyjechał po 1903 roku. Namalowany zapewne w pracowni przy ul. Magdaleny która słynęła ze wspaniałego, eleganckiego wnętrza, umeblowanego luksusowymi meblami: ?(...) Kiedy Czedekowski wynajął własne atelier, architekt zaproponował mu umeblowanie pracowni antykami ze sklepu przy Schönborngasse. I tak za cenę kilku portretów Bolko stał się właścicielem urządzonego ze smakiem wnętrza, gdzie mógł przyjmować nawet najbardziej wybrednych gości.? (Ibidem, s.38).
Przed lustrem to jeden z najwybitniejszych obrazów w twórczości Czedekowskiego. Doskonale odzwierciedla zmysłowość i powab młodej, pięknej kobiety. Niezwykła subtelność łączy zmysłową nagość i elegancję. ?(Artysta) oddaje ton wyrazu modela zamyślenie, żywość wzroku, wdzięk uśmiechu i ponętę kształtów, powagę lub pełną słodkich obietnic medytację??
E. Woroniecki, Portrety Bolesław J. Czedekowskiego, ?Świat?, 1928, nr 12, s. 4.

Bolesław Jan Czedekowski
Wybitny polski portrecista. W 1903 roku po zdaniu matury, Czedekowski podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, pod kierunkiem Rudolfa Bachera oraz Christiana Griepenkerla. Tam już od samego początku odznaczał się pracowitością oraz wielkim talentem. Na drugim roku artyście przyznano medal Fügera za obraz Budowa piramid, natomiast na trzecim roku za męski akt otrzymał nagrodę Königswartera. Studia ukończył w 1907 roku. Przez kolejne cztery lata swoje artystyczne umiejętności kształcił pod okiem Kazimierza Pochwalskiego w tzw. szkole mistrzowskiej Akademii wiedeńskiej. Od tego czasu portret staje się głównym motywem w twórczości artysty. W 1911 roku artysta otwiera swoją własna pracownię w Wiedniu przy ul. Magdaleny 1. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej. W 1923 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, następnie do Paryża, gdzie również prowadził własną pracownię malarską. Czedekowski był bardzo dobrym obserwatorem, w swoich pracach potrafił nie tylko w pełni oddać fizyczne podobieństwo portretowanego, ale i również trafnie przekazywał indywidualne cechy psychologiczne modela. Malował swobodnymi pociągnięciami pędzla, modelując swoje kompozycje światłocieniem i barwą. Żywo czerpał inspirację ze sztuki dawnych mistrzów malarstwa sztuki holenderskiej z XVII wieku, francuskiej i angielskiej XVIII wieku czy włoskiego renesansu. W jego artystycznym dorobku dominują przede wszystkim wizerunki osób z kręgów arystokratycznych, polityków, duchownych. Mniejszą część jego artystycznej twórczości zajmują martwe natury, pejzaże, a także całe cykle związane z wojennymi przeżyciami artysty. Największy zbiór prac Czedekowskiego znajduje się w muzeum na Zamku w Łańcucie.
Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się