Doroczna Wystawa Malarstwa Polskiego i Europejskiego

Strona głównaWystawyDoroczna Wystawa Malarstwa Polskiego i Europejskiego
Doroczna Wystawa Malarstwa Polskiego i Europejskiego

Doroczna Wystawa Malarstwa Polskiego i Europejskiego

Data wystawy:
18 sierpnia - 30 września 2014
Wernisaż:
18 sierpnia 2014
Miejsce wystawy:
Galeria Sztuki Dawnej Sopot
Opis:

Dokładnie 160 lat temu w Krakowie nowo założone Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych po raz pierwszy zaprezentowało najlepsze prace ówczesnych malarzy na dorocznej wystawie. Wspaniały początek przeobraził się w znakomitą tradycję corocznego prezentowania i sprzedawania obrazów jak i powstawania analogicznych towarzystw we Lwowie, Poznaniu czy w Warszawie (Zachęta). Sopocki Dom Aukcyjny już po raz trzeci kontynuuje owe zaszczytne tradycje wystaw dorocznych. W tym roku zgromadziliśmy ponad sto obrazów autorstwa polskich i europejskich malarzy z kolekcji prywatnych, udostępnionych do sprzedaży.
Wśród całej plejady malarzy warto podkreślić znakomite realizacje monachijczyków, a zwłaszcza założyciela monachijskiej kolonii artystów Józefa Brandta. Jego obraz Hetman Stefan Czarniecki na koniu i Rozpędzony zaprzęg zachwyca kunsztem wykonania i swobodą malarską. Historyczny, kontrowersyjny hetman ukazany w malarskim portrecie czy brawurowa jazda zaprzęgu świetnie zarysowuje wielowątkowość twórczości mistrza.
Wyjątkową kolekcję stanowią obrazy dziewiętnastowiecznych holenderskich mistrzów pejzażu – rodziny Koekkoeków. Wśród nich prezentujemy pracę ze szkoły samego księcia „malarstwa pejzażowego” Barenda Cornelisa Koekkoeka, obrazy jego młodszego brata Marinusa Adrianusa Koekkoeka Postacie w lesie czy Pejzaż z pasterką czy a także syna Marinusa - Hendrika Pietera Koekkoeka Pejzaż leśny z parą wędrowców i Pejzaż z ruinami. Ową fascynację pejzażem obserwujemy również w niezwykle kunsztownym malarstwie Jacoba Jana Coenraada Spohlera czy Willema de Klerka.
Prace najlepszych polskich malarzy prezentuje Rzeka w Giverny z 1912 r. Józefa Pankiewicza, symboliczny obraz Jacka Malczewskiego W ogrodzie z 1920 r, znakomita Hucułka Teodora Axentowicza czy unikatowy wczesny obraz Zygmunta Menkesa Dziewczyna z kwiatami. Twórczość Wojciecha Weissa prezentuje świetny obraz Dziewczyna na krześle, zachwycający pejzaż z okolic Kalwarii Snopy czy wakacyjne wrażenia Na plaży z 1935. Warte uwagi są również prace Wlastimila Hofmana –monumentalny, symboliczny, patriotyczny obraz Dulce et decorum est pro patria Mori z 1930 r. czy znakomity portret krakowskiej osobistości Leona Wyrwicza z 1922 r.
Ważnym dla nas akcentem jest również obecność szkoły sopockiej, w tym znakomitych prac Nachta-Samborskiego: Malarka w plenerze i Liście fikusa w wazonie jak i obrazów Hanny i Jacka Żuławskich czy Gongu Teresy Pągowskiej z 1960 r.
Wśród twórczości malarzy współczesnych wspomnę tylko tak wielkie nazwiska jak Zdzisław Beksiński, Henryk Stażewski, Aleksander Kobzdej, Jan Tarasin czy Jan Szancenbach.

Serdecznie zapraszam!
Anna Masztalerz-Gajda

Czytaj więcej
Pliki do pobrania
Kontakt
tel. 58 550 16 05
Zapytaj o ofertę
Zapytaj o ofertę
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Lista obiektów
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Cena:
Pokaż:
Widok:
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się