• Opis
  • Informacje o autorze
  • 18.
Wojciech Kossak
1856 Paryż - 1942 Kraków
Drużbowie, ok. 1910 r.

olej, płótno, 76 × 65 cm
sygn. l. d.: W. KOSSAK

Analogiczna praca reprodukowana w:
Kazimierz Olszański, Wojciech Kossak,Ossolineum 1990, il. 274

Obraz reprodukowany na barwnej pocztówce Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich w Krakowie (druk Zakłady Graficzne „Akropol”).

Szeroka spuścizna artystyczna Wojciecha Kossaka obejmuje oprócz malarstwa batalistyczno-historycznego, także liczne egzemplifikacje scen rodzajowych. Niezależnie od gatunku, wspólnym mianownikiem dla zdecydowanej większości kompozycji jest obecność konia, jako ulubionego motywu malarskiego artysty. Nie inaczej jest w przypadku oferowanego na aukcji obrazu, przedstawiającego drużbów przed karczmą. Praca ta została zreprodukowana i ukazała się nakładem Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich w Krakowie, które zajmowało się propagowaniem polskości poprzez popularyzowanie twórczości rodzimych artystów. Analogiczna, późniejsza i mniejsza kompozycja znajduje się w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (por. Kossakowie, Sopot 2016, s. 155, 195 [kat. wyst.]). Uwieczniony na prezentowanym obrazie motyw spożywania piwa przez sportretowane postaci znajdzie niejako kontynuację w kompozycji z 1929 r. przedstawiającej kawalerzystę
z butelką złocistego trunku. Realizacja została wykonana na zlecenie kampanii reklamowej browaru w Zwierzyńcu i była rozpowszechniona w formie plakatów.

Estymacja: 80 000 - 100 000 zł
Cena wywoławcza: 68 000 zł
Wojciech Kossak
1856 Paryż - 1942 Kraków

W 1871 roku przerwał naukę w krakowskim gimnazjum i podjął studia w SSP w Krakowie pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza. Trzy lata później, w 1874 roku wyjechał na dalsze studia do Monachium. Tam nauki pobierał u Aleksandra Straehubera, Aleksandra Wagnera oraz Wilhelma Lindenschmita. Dalsze studia malarskie kontynuował w Paryżu w latach 1877 – 1883. W roku 1895 wyjechał do Berlina, gdzie wraz z Julianem Fałatem namalował panoramę pt. Berezyna. Dzieło to odniosło bardzo duży sukces, a sam cesarz Wilhelm II namówił artystę do pozostania w Berlinie, w którym artysta faktycznie przebywał do 1902 roku. Kossak pracował także na dworze Franciszka Józefa II. W roku 1913 objął stanowisko profesora warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Uczestniczył w wielu wystawach
krajowych między innymi w Krakowie, Lwowie, Warszawie, a także i zagranicznych – na paryskich Salonach, Budapeszcie, Pradze, Londynie i Petersburgu. Kossak jawił się jako niezrównany malarz scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Szczególnie chętnie i ze znawstwem malował konie.