Aukcja Prac na papierze (Sztuka dawna) / 12 października 2019

8. Julian Fałat | Pies

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na papierze (Sztuka dawna)Pies
powrót
8
Pies

Julian Fałat (1853 Tuligłowy - 1929 Bystra)

Pies

akwarela, papier, 44,5 × 38 cm w świetle ramy
sygn. l. d.: jFałat

Julian Fałat był dużym miłośnikiem zwierząt, sam posiadał dwa psy: „W kompanii tej, wywracającej spokojny dom do góry nogami, przebywał stale pocieszny jamnik Robak i olbrzymi chart, który wywracał najtęższych ludzi” (J. Fałat, Pamiętniki, Katowice 1987, s. 171). Zachowały się archiwalne fotografie przedstawiające artystę ze swoimi zwierzętami (zob. T. Dudek Bujarek, Fałatówka – wielowątkowa opowieść, Bielsko-Biała 2019, s. 13). W twórczości Fałata psy pojawiały się w scenach o tematyce myśliwskiej, np. Myśliwi przed dworkiem (tempera, karton, 44 × 79,5 cm, sygn. l. d.: jFałat/Nieswież). Przedstawienia niejako „portretowe”, tak jak oferowana w katalogu akwarela, traktujące sylwetę zwierzęcia jako osobny temat malarski, należą do zdecydowanie rzadziej spotvykanych w twórczości artysty. W kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się rysunkowy szkic przedstawiający śpiącego psa (przed 1906 r., ołówek, papier, 18 x 29,8 cm, MNK III-r.a-689). Bohaterem zamieszczonej w katalogu aukcyjnym akwareli jest namalowany bardzo sugestywnie biały szpic. Artysta skupił się na niuansach kolorystycznych w partiach sierści zwierzęcia i w sposób bardzo psychologiczny podszedł do kwestii oddania wyrazu pyska szpica - spojrzenie psa jest pełne łagodności i mądrości. Akwarela stanowi interesujące rozwiązanie tego tematu malarskiego przez Fałata.

Julian Fałat

Ikoniczny artysta Młodej Polski, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli szkoły monachijskiej, reformator szkolnictwa artystycznego, niezrównany pejzażysta i mistrz akwareli. W latach 1869–71 studiował w krakowskiej SSP, a następnie w akademii monachijskiej w pracowni A. Strähubera i G. Raaba. Na zaproszenie cesarza Wilhelma II, poznanego podczas polowania u Radziwiłłów, spędził 10 lat w Berlinie, malując sceny myśliwskie dla cesarza i dworu. W 1895 objął stanowisko dyrektora krakowskiej SSP i dokonał w niej gruntownej reformy programu nauczania. Od 1905 r. pełnił funkcję rektora uczelni. W latach 1919–21 mieszkał w Toruniu, gdzie założył Konfraternię Artystów. Swe prace prezentował regularnie od 1874 r. – w krakowskim TPSP, gdzie w 1925 r. odbyła się retrospektywna wystawa twórczości Fałata, a także w warszawskich salonach Krywulta i Garlińskiego. Indywidualne wystawy artysty odbyły się w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Lwowie i za granicą, m.in. w Paryżu, Chicago, wielokrotnie w Berlinie, Monachium, Wiedniu, Wenecji i Rzymie. Był odznaczany złotymi medalami na międzynarodowych ekspozycjach w Berlinie, Monachium i Dreźnie oraz Wstęgą Komandorii Orderu Polonia Restituta. Malował pejzaże z Litwy, Polesia, podgórza Beskidu Śląskiego, widoki starego Krakowa.

Czytaj więcej
Cena wylicytowana
17 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się