Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

123. KORDZIK WĘGIERSKI OFICERSKI KRÓLEWSKIEJ MARYNARKI ŚRÓDLĄDOWEJ

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówKORDZIK WĘGIERSKI OFICERSKI KRÓLEWSKIEJ MARYNARKI ŚRÓDLĄDOWEJ
powrót
123
KORDZIK WĘGIERSKI OFICERSKI KRÓLEWSKIEJ MARYNARKI ŚRÓDLĄDOWEJ

KORDZIK WĘGIERSKI OFICERSKI KRÓLEWSKIEJ MARYNARKI ŚRÓDLĄDOWEJ

dł. całk. w pochwie 417 mm, dł. kordzika 405 mm, dł. głowni 284 mm

R ę k o j e ś ć z trzonem z masy koloru kości słoniowej w kształcie wrzeciona o spiralnym żłobieniu i opleciona podwójnie skręconym drutem mosiężnym. Trzon ujmują: od dołu mosiężny pierścień ozdobiony liśćmi laurowymi, od góry głowicą mosiężną w kształcie gałki ze splecionej, podwójnej liny okrętowej. Jelec mosiężny, na zewnętrznej stronie centralnie umieszczona muszla w otoczeniu dwóch delfinów, tworzących ramiona jelca. W muszli nałożona tarcza z herbem Węgier, wypełnionym emalią białą, czerwoną i zieloną. Na wewnętrznej stronie, w miejscu muszli, przycisk zatrzasku do mocowania kordzika w pochwie. G ł o w n i a ze stali polerowanej – w przekroju romboidalna, obustronnie profilowana w płazy z ością. Na stronie wewnętrznej dekorowana ogniowo oplotem złocona kotwica, flankowana trawioną arabeską. Strona zewnętrzna zdobiona podobnym motywem roślinnym, wewnątrz którego umieszczony jest ogniowo złoty herb Węgier. Na zewnętrznym progu, pod nasadą wytłoczona tarczka z herbem Węgier. P o c h w a mosiężna, „groszkowana”, z dwiema ryfkami. Pierścienie i ogniwka z ruchomymi koluszkami, dekorowane wieńcem z liści laurowych. Między ryfkami, po stronie zewnętrznej kotwica w podwójnej, owalnej ramce z wytłoczonych perełek. Poniżej dekorację stanowi głowa Neptuna, trójząb pośród ornamentów z liści laurowych i splecione ogonami ryby – maszkarony.

W zbiorach Heeresgeschichtliches Museum w Wiedniu przechowywany jest projekt opisanego kordzika przewidzianego w 1917 r. dla oficerów marynarki wojennej Cesarstwa Austro-Węgier. Po upadku monarchii w 1918 r. Austria i Węgry pozbawione zostały dostępu do morza, a tym samym i marynarki wojennej. Opracowany wzór kordzika nie był chroniony prawnie; można więc było taki kordzik zakupić w Wiedniu. Pierwszy oficerski kordzik marynarki wojennej II Rzeczypospolitej Polskiej wz 1920 jest analogiczny z wyżej opisanym (różnica w dekoracji głowni i herbu na jelcu). Zarówno polski jak i węgierski jest dużą rzadkością.

Cena wylicytowana
20 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 58 301 05 54
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się