Aukcja Militariów / 22 kwietnia 2017

75. SZABLA OFICERA BRONI JEZDNYCH, XVIII/XIX W.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA OFICERA BRONI JEZDNYCH, XVIII/XIX W.
powrót
75
SZABLA OFICERA BRONI JEZDNYCH, XVIII/XIX W. - 1SZABLA OFICERA BRONI JEZDNYCH, XVIII/XIX W. - 2

SZABLA OFICERA BRONI JEZDNYCH, XVIII/XIX W.

dł. całk. w pochwie 1005 mm, dł. szabli 991 mm, dł. głowni 867 mm, szer. głowni u nasady 32 mm, gr. grzbietu u nasady 8 mm, krzywizna głowni 45 mm, masa szabli 710 g, masa szabli w pochwie 1080 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec krzyżowo-kabłąkowy z wypukłymi, żłobionymi wąsami. Tylne ramię jelca zwinięte ku głowni w płaską wolutę, przednie, załamane pod kątem prostym, tworzy kabłąk, łukiem dochodzący do głowicy i połączony z trzpieniem głowni. Trzon drewniany z dziewiętnastoma poprzecznymi karbami, oklejony czarną skórą i opleciony gładkim drutem mosiężnym. Długi, sięgający jelca kapturek, od góry zanitowany trzpieniem głowni, przy jelcu zaś profilowanym sztyftem. Wąsy, kabłąk i kapturek żłobione przy krawędziach. Między jelcami a nasadą – skórzana podkładka. G ł o w n i a stalowa, polerowana, z młotkiem pióra, o umiarkowanej krzywiźnie, obustronnie szlifowana w jedną, szeroką bruzdę, wypełniającą niemal całą powierzchnię płazów. Szlif bruzdy przy nasadzie prostokątny, sięgający połowy długiego, obosiecznego pióra. Sztych symetryczny z pazurem. Na zastawie obustronna, trawiona dekoracja, typowa dla głowni szabli husarskich z przełomu XVIII i XIX wieku, składająca się z panoplii oraz bukietów kwiatów i liści. Na grzbiecie, przy nasadzie, sygnatura: Tietre in Breslau. P o c h w a z czarnej skóry, poszytej pośrodku strony wewnętrznej. Okucia z blachy mosiężnej ozdobnie wycięte. Długa szyjka i szeroki pierścień z ogniwkami i ruchomymi koluszkami od strony grzbietowej tworzą ryfkę. Poniżej druga ryfka. W kołnierzu szyjki wycięcia na wąsy. Wysoki trzewik zakończony asymetrycznym grzebieniem.


R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec krzyżowo-kabłąkowy z wypukłymi, kanelowanymi wąsami. Tylne ramię jelca zwinięte ku głowni w płaską wolutę, przednie, załamane pod kątem prostym, tworzy kabłąk, łukiem dochodzący do głowicy i połączony z trzpieniem głowni. Trzon drewniany z dziewiętnastoma poprzecznymi karbami, oklejony czarną skórą i opleciony gładkim drutem mosiężnym. Długi, sięgający jelca kapturek, od góry zanitowany trzpieniem głowni, przy jelcu zaś profilowanym sztyftem. Wąsy, kabłąk i kapturek kanelowane przy brzegach. Między jelcami a nasadą – skórzana podkładka. G ł o w n i a stalowa, polerowana, z młotkiem pióra, o umiarkowanej krzywiźnie, obustronnie szlifowana w jedną, szeroką bruzdę, wypełniającą niemal całą powierzchnię płazów. Szlif bruzdy przy nasadzie prostokątny, sięga połowy długiego, obosiecznego pióra. Sztych symetryczny z pazurem. Na zastawie obustronna, trawiona dekoracja, typowa dla głowni szabli husarskich z przełomu XVIII i XIX wieku. Składają się na nią motywy panoplii oraz bukietów złożonych z kwiatów i liści. Na grzbiecie, przy nasadzie, sygnatura: Tietre in Breslau. P o c h w a z czarnej skóry, poszytej pośrodku strony wewnętrznej. Okucia z blachy mosiężnej ozdobnie wycięte. Długa szyjka i szeroki pierścień z ogniwkami i ruchomymi koluszkami od strony grzbietowej, tworzą dwie ryfki. W kołnierzu szyjki wycięcia na wąsy. Wysoki trzewik zakończony asymetrycznym grzebieniem.

Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 58 301 05 54
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się