Aukcja Dzieł Sztuki / 25 sierpnia 2018

82. Tadeusz Makowski | Villa

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiVilla
powrót
82
Villa - 1Villa - 2

Tadeusz Makowski (1882 Oświęcim - 1932 Paryż)

Villa

olej, płótno, 41 × 27 cm
sygn. u dołu: Tadé Makowski
na odwrocie autorski napis: Tadé Makowski/ Villa./Paris

„Credo moje artystyczne wyraża się w rytmie formy i jej transpozycji lirycznej, światłocieniu nierealnym i kolorze również transponowanym”
Tadeusz Makowski, fragment własnoręcznie sporządzonego zwięzłego życiorysu artysty zapisanego w 1931 roku i odnalezionego w jego paryskiej pracowni po śmierci artysty w 1932 r. (por. Władysława Jaworska, Tadeusz Makowski. Życie i twórczość, ISPAN, 1964 r., s.9).

„Makowski rozumie, że może posunąć się daleko w syntetycznym upraszczaniu form rzeczywistości, że może do minimum redukować subiektywną jej ornamentykę naturalistyczną, ale że musi zachowywać podstawowe walory jej indywidualności przestrzennej, że musi utrzymać jej obiektywną treść trójwymiarową. Makowski rozumie, że może lekceważyć naskórkową podmiotowość rzeczywistości, ale że musi uszanować wewnętrzną przedmiotowość jej kształtu. Tylko bowiem tak zrealizowana fikcja staje się wrażeniowo i emocjonalnie prawdopodobna – staje się dziełem sztuki”
Z.S.Klingsland, Tadeusz Makowski, „Sztuki Piękne”, R.VII, 1931, s. 209

„W przeciwieństwie do błyskotliwego koloru impresjonistów koloryt jego obrazów, nie błyszcząc – świeci blaskiem matowoszarym. Ta właściwość koloru jest przedziwna i w tym leży siła Makowskiego jako malarza”
Tytus Czyżewski, Tadeusz Makowski (…), „Życie polskie”, 10 II 1924

Być może prezentowany obraz to widok jednej z willi z okolic Breuilpont, gdzie spędził lato 1926 roku oraz wiosnę i jesień 1927 r. „Z miejscowością tą oraz kilku pobliskimi miasteczkami, do których artysta chodził po „motywy” związany jest cały cykl studio krajobrazowych, które można by określić wspólnym mianem pejzażu małego miasteczka. Na tym skromnym w temat, za to bogatym w wyraz i malarskie wartości motywie krajobrazowym dokonać się miało pełne wyzwolenie artystycznej indywidualności Makowskiego ….Wizja malarska Makowskiego zrodziła się przede wszystkim z uporczywej obserwacji natury i jej poetyckiej transpozycji”
Władysława Jaworska, Tadeusz Makowski. Życie i twórczość, ISPAN, 1964 r., s. 182, 195.

Tadeusz Makowski W latach 1903-1908 studiował malarstwo u J. Mehoffera i J. Stanisławskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1907 i 1908 podróżował do Włoch, a w 1914 r. zwiedził Kijów. W 1908 wyjechał do Paryża i tam osiadł na stałe. W latach 1914-15 przebywał w Bretanii, gdzie gościł w domu W. Ślewińskiego. W 1916 r. wrócił do Paryża, skąd wyjeżdżał do Owernii, Holandii i Belgii. We wczesnym okresie twórczości inspirował się malarstwem P. Puvis de Chavannes`a. Od około 1911 w jego obrazach uwidoczniła się fascynacja kubizmem, zaś w latach późniejszych inspiracje dawnym malarstwem holenderskim i polską sztuką ludową. Z czasem artysta coraz bardziej upraszczał formę, dochodząc do stworzenia ?własnego systemu znaków plastycznych?. Wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się