Aukcja Prac na Papierze / 30 marca 2017

47. Wojciech Gerson | Fara w Piotrkowie, 1853 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeFara w Piotrkowie, 1853 r.
powrót
47
Fara w Piotrkowie, 1853 r.

Wojciech Gerson (1831 Warszawa - 1901 tamże)

Fara w Piotrkowie, 1853 r.

ołówek, papier, 30 x 23,5 cm w świetle passe-partout, sygn. i dat. l.d.: W.G / Piotrków 15 Lipca 1853 / Kościół Fara.-W.G

Wojciech Gerson
W latach 1844–1851 kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych: studiował na Oddziale Architektury, lecz po roku przeniósł się na Wydział Malarstwa, gdzie uczył się pod kierunkiem Jana Feliksa Piwarskiego, Christiana Breslauera, i Marcina Zalewskiego. W 1851 r. ukończył z wyróżnieniem studia i otrzymał dwuletnie stypendium w ASP w Petersburgu. Był uczniem A. T. Markowa i W. I. Grigorowicza. W 1856 wyjechał do Paryża, gdzie uczył się w pracowni Leona Cognieta i studiował dzieła dawnych mistrzów w muzeach. W stolicy Francji prowadził dyskusje na temat sztuki narodowej w kręgu polskich artystów osiadłych na emigracji – m. in. z Cyprianem Norwidem, Teofilem Kwiatkowskim czy Henrykiem Pillatim. W 1858 r., po powrocie do Warszawy, rozwinął działalność artystyczną i publiczną. W 1860 r. był współzałożycielem, a później wiceprezesem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W ramach działalności tej instytucji organizował ważne przedsięwzięcia artystyczne, publicystyczne oraz kolekcjonerskie. Uczył malarstwa i rysunku w warszawskiej Klasie (Szkole) Rysunkowej, gdzie wykształcił się m.in. Chełmoński, Wyczółkowski, Stanisławski, Podkowiński, Okuń i Pankiewicz. Stale utrzymywał kontakty z Akademią Petersburską, która w 1878 r. nadała mu tytuł profesora. Często wyjeżdżał za granicę – do Berlina, Włoch, Wiednia, Pragi i kilkakrotnie do Paryża. Dużo podróżował po kraju, a szczególnie często i chętnie jeździł w Tatry. Gerson mistrzowsko posługiwał się wieloma technikami plastycznymi: malarstwem olejnym i freskowym, akwarelą, rysunkiem i litografią. Był ilustratorem, krytykiem i publicystą. Zgodnie z kanonem tematów akademickich pierwszoplanowe miejsce w jego twórczości zajmowały kompozycje historyczne, alegoryczne oraz religijne. Prócz tego malował rodzajowe sceny wiejskie, portrety i pejzaże. Szczególnie uwielbiał widoki Tatr; chętnie ukazywał mroczne lasy, zbiorniki wodne czy masywy górskie.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
5 600 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 22 828 96 98
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się