Aukcja Dzieł Sztuki / 11 maja 2019

12. Wojciech Gerson | Pejzaż, 1853 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPejzaż, 1853 r.
powrót
12
Pejzaż, 1853 r.

Wojciech Gerson (1831 Warszawa - 1901 tamże)

Pejzaż, 1853 r.

olej, płótno, 49 × 61 cm
sygn. i dat. p. d.: WGerson 1853

na odwrocie napis: Brzegi Wisły/ Malował:/Wojciech Gerson. 1853 r.
na odwrocie nalepki: – depozytowa z numerem 1111/311/2003; – nalepka wystawowa z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Wystawiany:
Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku., Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, wrzesień 2000 – kwiecień 2001
Wieloletni depozyt w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (do 2019 r.)


„Pozaszkolne życie, to było jeszcze raz Anteuszowe zwracanie się do Matki przyrody, to podróże po kraju — to studja letnie — wycieczki dalsze i bliższe. (...) Dla wszystkich te chwile letnie, te podróże i studja, te badanie pomników przeszłości, pozostały skarbem doświadczenia i umiejętności na całe życie, zaczerpniętej, z zawsze i dla wszystkich otwartej księgi prawdy.”
Wojciech Gerson, Jednodniówka. Pamięci profesorów i kolegów b. Szkoły Sztuk Pięknych z Wydziału Malarstwa i Rzeźby z roku 1897, Warszawa 1897, s. 34–35.

Wojciech Gerson jeszcze w trakcie studiów w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, wraz z grupą akademickich przyjaciół odbywał piesze wycieczki po kraju. Już w 1849 r. wybrali się na Kielecczyznę. Po ukończeniu studiów w 1850 r. byli w dwumiesięcznej podróży po okolicach Ojcowa. Wakacje 1851 r. spędził na wędrówce pieszej przez Jeziora Augustowskie do Kowna i Wilna. W 1852 r. odbył podróż statkiem w górę Wisły do Zawichostu zwiedzając następnie pieszo z grupką kolegów Lubelszczyznę, Sandomierskie, ponownie Kielecczyznę oraz dolinę rzek Śreniawy i Prądnika. W 1853 r. udał się Wisłą w dół rzeki, wędrując następnie po Kujawach i Mazowszu. Z tego też roku pochodzi prezentowany Pejzaż, przedstawiający rozległe zakole rzeki, z dwiema postaciami siedzącymi przy szałasie nad jej brzegiem.
Przez całe swoje życie każdą wolna chwilę wykorzystywał Wojciech Gerson, aby bezpośrednio obcować z naturą, ale to okres młodzieńczych wędrówek po kraju pozostawił szczególnie trwały ślad na jego twórczości. Młody, silnej budowy, wysportowany, inspirował się z całą mocą urokami natury. Bogacił umysł poznawaniem ludzi, życia, zwyczajów, ubiorów i gawęd ludowych. Dla Gersona podróże te „pozostały skarbem doświadczenia i umiejętności na całe życie, zaczerpniętej z zawsze i dla wszystkich otwartej księgi prawdy przyrodniej i dziejowej" (Wojciech Gerson, Jednodniówka. Pamięci professorów i kolegów b. Szkoły Sztuk Pięknych z Wydziału Malarstwa i Rzeźby z roku 1897, s. 35)
„Rysem natomiast ogromnej niezależności od tradycyjnych wzorów odznaczają się od razu samodzielne studia natury, wykonywane przez artystę po opuszczeniu szkoły, w czasie wędrówek po kraju. Przywiązanie i zżycie się z przyrodą od wczesnego dzieciństwa pozwalają artyście objąć naturę nowym spojrzeniem — bada ją, analizuje, szuka prawdy. (…) Z całą gorliwością studiuje efekty światła przy najrozmaitszej pogodzie od pełnego słońca do nocy. Udając się w coraz to inne okolice spostrzega różnicę w typie krajobrazu i stara się uchwycić jego istotę, nastrój i charakter. (…) na Mazowszu i Kujawach maluje rozległe równiny i wybrzeża Wisły. Szuka w krajobrazie jego właściwości indywidualnych. (…) W zależności od pory roku i dnia, oświetlenia i pogody, że ustosunkowanie się wzajemne tonów barwnych zależne jest przede wszystkim od światła.” (Armand Vetulani, Wojciech Gerson, Warszawa 1952, s. 15)

Wojciech Gerson Studiował na Oddziale Architektury warszawskiej SSP, po roku przeniósł się na Wydział Malarstwa, gdzie uczył się pod kierunkiem C. Breslauera i M. Zaleskiego. Należał do tzw. ?cyganerii malarskiej?. W 1851 r. ukończył z wyróżnieniem studia i otrzymał dwuletnie stypendium w ASP w Petersburgu. Był uczniem A. T. Markowa i W. I. Grigorowicza. Po dwuletnim pobycie w Paryżu wrócił do Warszawy. W 1858 r. założył własną pracownię. Był współtwórcą Warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stale utrzymywał kontakty z Akademią Petersburską, która w 1878 r. nadała mu tytuł profesora. Uczestniczył w wielu wystawach w Europie i USA. Tematyka jego obrazów to sceny wiejskie i pejzaże. Po upadku Powstania Styczniowego podjął tematykę historyczną. Uprawiał również malarstwo ścienne i ołtarzowe, był ilustratorem, krytykiem i publicystą. Obecnie najbardziej ceniony za pejzaże tatrzańskie.
Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się