• Opis
  • 62.
Wojciech Weiss
1875 Leorda na Bukowinie - 1950 Kraków
Aneri na plaży, ok. 1937 r.

olej, płótno, 33 × 46 cm
sygn. p. d.: WWeiss
na odwrocie pieczęć z faksymile sygnatury
artysty WW oraz numer 10194.

„Ostre nadbałtyckie światło fascynowało artystów. Wakacje spędzane z dziećmi w Jastrzębiej Górze połączone były z wytężoną pracą. Ustawiali swe sztalugi bezpośrednio na plaży, notując na płótnie zmienność oświetlenia błękitnej powierzchni morza, przerywanej białymi grzebieniami fal. Jaśniejący w oddali horyzont kontrastował z ostrą zielenią zarośli, porastających stromy brzeg. Bogactwo kolorów wieczornej zorzy zachodzącego słońca swą niepowtarzalnością szczególnie inspirowało Weissa. Dopiero po skończonym dniu mógł pozwolić sobie na chwilę wytchnienia. „Wieczór nadchodzi, w blaskach zachodzącego słońca, rozgrzany, zachwycony wraca spracowany mój mistrz. Na płótnie zaczarował piękno chwili, które się nigdy nie powtórzy, poemat malowany, gorący barwami i przeżyciem. Postawił i oparł obraz o ścianę, siadł na ganku patrząc na gasnący dzień i słońce ginące w morzu”.
Renata Weiss, Akordy światła i koloru. Wojciech Weiss i Anerii, [kat. wystawy], Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, 2007, s.142
* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Estymacja: 15 000 - 25 000 zł
Cena wywoławcza: 17 000 zł
Wojciech Weiss
1875 Leorda na Bukowinie - 1950 Kraków
Malarstwo studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, m.in. u L. Wyczółkowskiego, a także w Paryżu, Rzymie i Florencji. W 1896 r. udał się w podróż artystyczną po Europie. W 1907 roku rozpoczął pracę dydaktyczną w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 1913 r. otrzymał nominację na profesora zwyczajnego, zaś później trzykrotnie pełnił funkcję rektora. Od 1899 r. był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", a 1909 r. jego prezesem. Weiss był jednym z największych twórców okresu Młodej Polski, a jego malarstwo odzwierciedla dekadencki nastrój epoki. Jest także zapowiedzią tendencji ekspresjonistycznych. Po 1905 r. twórczość Weissa skłaniała się w kierunku koloryzmu, przybierając formy szczególnej transformacji barwy w tzw. okresie białym (ok. 1904?1912), później nasyciła się intensywną kolorystyką. Wśród podejmowanych przez artystę tematów dominują akty, pejzaże oraz martwe natury. Malował m.in. widoki z okolic Strzyżowa, Płaszowa i Kalwarii Zebrzydowskiej. W latach 30-tych artysta regularnie przyjeżdżał na plenery nad Bałtyk. Prace olejne Weissa zadziwiają intensywnością kolorytu, gdzie plama barwna uzyskuje szczególne nasycenie i fakturalną gęstość. Akwarele natomiast zdumiewają przejrzystością i lekkością tonu, wykorzystującego białą płaszczyznę papieru.