Aukcja Prac na Papierze: Sztuka dawna / 25 stycznia 2020

98. Zygmunt Landau | Kobieta przy stole

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na Papierze: Sztuka dawnaKobieta przy stole
powrót
98
Kobieta przy stole

Zygmunt Landau (1898 Łódź - 1962 Tel Aviv)

Kobieta przy stole

węgiel, papier 62,5 × 48 cm
sygn. p. d.: Landau (tuszem)

Pochodzenie:
Kolekcja prywatna, Marsylia

pochodzenie:
kolekcja prywatna, Marsylia

* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Zygmunt Landau

Studiował w łódzkiej Szkole Rysunkowej Jakuba Kacenbogena. Potem uczył się w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni S. Lentza. W 1919 r. wyjechał do Paryża i zamieszkał na Montparnasse w „La Ruche” – pawilonie mieszczącym pracownie i mieszkania dla artystów. Uczęszczał do Académie de la Grande Chaumiere i Académie Colarossi, często odwiedzał paryskie muzea, przyjaźnił się m.in. z M. Kislingiem i A. Modiglianim. Przez pewien czas mieszkał w Saint-Tropez ze znanym angielskim krytykiem i malarzem, głównym ideologiem Bloomsbury Group, Rogerem Fryem, który propagował twórczość Landaua w Anglii i w Stanach Zjednoczonych. Po wojnie przebywał w Nicei i Paryżu, wystawiał w Londynie i Sztokholmie. Pod koniec lat 50. przeprowadził się do Izraela, gdzie kontynuował pracę twórczą. Malował pejzaże, które we wcześniejszym okresie zdradzały wpływ sztuki Cézanne’a oraz kompozycje figuralne, martwe natury i portrety inspirowane często twórczością Modiglianiego i Kislinga. W 1962 roku wykonał swe ostatnie dzieło – witraże dla małej kaplicy przy siedzibie YMCA w izraelskiej Tyberiadzie.

Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się